Pierwsze wzmianki o Oleśnikach mówią o ich przynależności do kościoła pod wezwaniem
św. Wincentego w Czemiernikach. Pomimo tego w latach 1453 - 1529 dziesięcina z Oleśnik
i innych sąsiednich miejscowości płacona była plebanowi w Biskupicach.
Powyższa sytuacja była jedną z przyczyn upadku tego kościoła. Drugą natomiast była reformacja kościoła katolickiego na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy to Mikołaj Siestrzewitowski - właściciel Czemiernik był aktywnym zwolennikiem Braci Polskich.
W latach następnych wieś należała do kościoła pod wezwaniem św. Stanisława w Biskupicach.
W roku 1757 powstała nowa parafia w Fajsławicach z kościołem pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, w skład której wchodziły także Oleśniki.
W latach sześćdziesiątych XX wieku wybudowano kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla
w Trawnikach, do którego przyłączone zostały Oleśniki. 20 lat później tj. w latach 1981 - 1984 miejscowa społeczność buduje własny kościół.
Biskup Lubelski Bolesław Pylak aktem erekcyjnym z dnia 3 października 1983 r. powołał parafię przy kościele pod wezwaniem "Matki Bożej Częstochowskiej" w Oleśnikach, na terenie dekanatu piaseckiego, przez wyłączenie terenu z parafii Trawniki.
Utworzona parafia otrzymała samodzielną osobowość prawną.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego tj. 27 kwietnia 2003 r. metropolita lubelski abp Józef Życiński dokonał konsekracji kościoła.
Święto parafii – odpust przypada na dzień 26 sierpnia.
W roku 1986 założono cmentarz grzebalny.
Pierwszym proboszczem parafii został ks. Stanisław Dudziński, który nadzorował także budowę kościoła, po nim ks. Stanisław Koproń, następnie ks. Kazimierz Gacan, ks. Zygmunt Klich oraz ks. Jerzy Wesołowski.
Od 2 lipca 2018 roku posługę kapłańską pełni ks. proboszcz Piotr Drozd.
Msze święte: w niedzielę i święta odprawiane są w godz. 9.00 oraz 11.00
w dni powszednie wg. potrzeb wiernych.
Kancelaria czynna w godz. 8.00- 9.00 oraz 17.00-18.00 tel. 81 58 58 259
W ołtarzu oleśnickiej kapliczki MB Bolesnej, umiejscowiony jest portal z relikwiami św. Antonina oraz św. Mariana. Portal ten, został odkryty dopiero w 2018 roku przez ks. Piotra Drozda.
Widniejący napis można przetłumaczyć „W tym kamieniu znajdują się poświęcone szczątki św. Antonina i św. Mariana – męczenników.
Lublin 10.12.1949”.
19 września 2018 r. portatyl został otwarty, większa część relikwii została umieszczona w relikwiarzu i 30 września w uroczystej procesji została przeniesiona do kościoła.
W dniach 18 - 25 październik 2020 roku w kościele odbył się Tydzień Misyjny połączony z wprowadzeniem relikwii Świętego Maksymiliana Kolbe. Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa SARS-Cov-2 były to uroczystości raczej skromne.
Misje zostały wznowione w dniach 5 - 12 wrzesień 2021. Misje święte głosił Misjonarz O. Stanisław Deleżuch - Franciszkanin.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego tj. 16 kwietnia 2023 roku w dwudziestą rocznicę konsekracji kościoła, odbyła się Msza Święta transmitowana
przez telewizję. Transmisję przeprowadził Oddział TVP 3 Lublin.
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz księdza Piotra, proboszcza oleśnickiej parafii, przeprowadzony został remont Domu Parafialnego.
Prace remontowo-modernizacyjne trwały półtora roku, a po ich zakończeniu dzień 07 lipca 2024 roku był Dniem Otwartych Drzwi Domu Parafialnego.
Dom Parafialny oraz przyległy teren po modernizacji.
20 sierpnia 2017 roku z okazji odpustu oraz dożynek parafialnych wydany został okolicznościowy znaczek pocztowy.
Znaczek ten został wyemitowany w ilości 100 szt.